Odtwórz wideo

Dzieci świata - cykl reportaży Marzeny Figiel-Strzały

Na świecie pracuje ponad 170 mililonów dzieci. 244 milionów dzieci nie chodzi do szkoły. Kto kryje się za tymi statystykami?

Dzieci Świata to mój autorski cykl reportaży przedstawiający różne aspekty życia dzieci z różnych części świata. Bohaterami poszczególnych odcinków są dzieci w wieku 6-9 lat, których dzieciństwo jest zdeterminowane przez miejsce, w którym żyją. Cykl pokazuje ogromny kontrast pomiędzy jakością życia dzieci, ilością ich obowiązków czy spożywanego dziennie jedzenia. Dzieci Świata skłaniają do refleksji nad jakością życia dzieci z krajów rozwiniętych i wyzwaniami tych, którzy dorastają w skrajnie różnej od naszej kulturze.

Każdy odcinek cyklu opowiada historię innego dziecka, przedstawia jego rutynowy dzień, od wschodu do zachodu słońca. Przedstawione w reportażach dzieci są w zbliżonym do siebie wieku, jednak pochodzą ze skrajnie różnych kulturowo i
krajobrazowo miejsc.

W reportażach często poruszam problem nielegalnej pracy dzieci, czy bolesnych rytuałów, jakim są poddawane. Oglądający odcinki Dzieci Świata dowiadują się jak wygląda edukacja dzieci z różnych części Świata, jakie mają możliwości rozwoju, jakie pragnienia, jak spędzają wolny czas i czy w ogóle go mają, czym się bawią, jakie mają perspektywy na przyszłość, obowiązki, jak liczną mają rodzinę, jaką rolę w niej pełnią. Dzieci Świata obnażają także niewygodne prawdy, jak np. Fakt zatrudniania dzieci w nielegalnych kopalniach miki – minerału będącego składnikiem naszych rozświetlaczy, czy cieni do powiek.

Cykl reportaży przedstawia dzieci w momencie kształtowania swojej tożsamości, uświadamiają widzom różnorodność tradycji, kultury, przyzwyczajeń, obowiązków podyktowanych środowiskiem naturalnym, uświadamiają odmienność cyklów dnia, czasu trwania dzieciństwa i związanej z nim beztroski. Cykl pokazuje różnorodność panującą w światach siedmioletnich istot.

W cyklu Dzieci Świata chodzi jednak o coś więcej: nie tylko o pokazywanie nam, jak żyją dzieci w różnych częściach świata, jak wyglada ich dzieciństwo, uwrażliwianie nas na ich problemy, edukacja globalna i poszerzanie świadomości kulturowej. Celem jest także pomoc bohaterom cyklu, obnażanie niewygodnych prawd, do których należy nielegalna praca dzieci czy bolesne rytuały. Zbiórki pieniędzy czy nagłaśnianie spraw zmienia także życie bohaterów cyklu – walczę o ich edukację, niewykorzystywanie, informuję organizacje międzynarodowe o łamaniu praw człowieka.

Moim marzeniem jest móc robić jak najwięcej odcinków Dzieci Świata. Jest jeszcze wiele historii do opowiedzenia. Szukam producentów, którzy uwierzą w ten cykl tak mocno, jak wierzą w niego Widzowie. Podejmę współpracę z domem produkcyjnym czy telewizją. Zapraszam do kontaktu: marzena.dzieciswiata@gmail.com